Diş Teli Fiyatları Ne Kadar ve Nasıl Belirlenmektedir?

Diş Teli Fiyatları 2021 yılı itibariyle 3,000 TL ile 10,000 TL arasında, geniş bir skalada değişim göstermektedir. Fiyatı etkileyen faktörler genel olarak; diş yapısı, tek çene veya çift çene işlemi, diş teli türü, tedavide kullanılan malzemelerin kalitesi olarak sıralanabilir. Tedavinin gerçekleştirileceği klinikte fiyatı etkileyen diğer bir faktördür. Bu fiyatlar ortodontik sorunların tedavisi için geçerlidir. Ortodonti, diş ve çene yapısında, genetik olarak veya sonradan meydana gelen bozuklukları düzelten diş hekimliği branşıdır. Dişlerde çarpıklık, ayrıklık, yamukluk gibi bozuklukları tedavi eder. Kişinin ihtiyaç duyduğu tedavi düzeyine göre fiyat aralıkları belirlenir. Bu sebeple fiyatlar her hasta için değişim gösterebilmektedir.

Diş Teli Fiyatları Ne Kadar ve Nasıl Belirlenmektedir
Diş Teli Fiyatları Ne Kadar ve Nasıl Belirlenmektedir

Diş Teli Çeşitlerine Göre

Diş teli çeşitleri ucuzdan pahalıya doğru; metal diş teli, porselen diş teli ve şeffaf plak (şeffaf diş teli) olarak sıralanabilir. Metal diş teli, genel olarak tercih edilen önü metal kaplı olan diş teli türüdür. Porselen diş teli ise metal bölümü(braket) porselen olan diş telidir. Porselen diş teli tedavisi, metal diş teli tedavisine göre daha uzun sürebilmektedir. Tedavi süresinin kısalması kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Diş Teli Fiyatları tedavinin süresine göre de değişiklik gösterir. Şeffaf plak ise teli olmayan, rahatça takılıp çıkarılabilen bir plaktır. Fiyat olarak daha pahalıdır ve ileri seviyedeki diş bozukluklarında tercih edilmez.

Diş ve Çene Yapısına Göre

Fiyatı etkileyen diğer bir etmen ise diş ve çene bozukluğunun hangi seviyede olduğudur. Dişler birbirinden fazla ayrık, gereğinden fazla yamuk veya çarpık ise Diş Teli Fiyatları artmaktadır. Genel olarak sadece üst çene dişlerini yaptırmak, alt ve üst çene dişlerini birlikte yaptırmanın yarısına mal olabilmektedir. Ancak bu durum dişlerin bozukluk düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Tek diş yaptırmak isteniyor ise de diş teli bütün çeneye takılacağından (üst çene veya her iki çene) belirlenen fiyatı değiştirmemektedir. Bununla birlikte çenenin ön veya geride olması, damak veya çene darlığı gibi yapısal bozukluklar da diş teli fiyatlarını etkileyen faktörlerdir.

Bazı Fiyat Olasılıkları

Üst çenede ve az seviyede diş çarpıklığı varsa ve tedavi için metal braket (metal diş teli) kullanılacaksa fiyat 3,500 TL – 5,500 TL civarında, aynı işlem hem alt hem de üst çene için uygulanacaksa fiyat 5,500 TL – 7,500 TL civarında değişiklik gösterebilir. Bu tedavi için şeffaf plak kullanılacaksa sadece üst çene için fiyat 6,500 TL – 8,500 TL civarında, alt ve üst çene için fiyat 7,500 TL – 9,500 TL civarında değişiklik gösterir. Fiyat skalasının geniş tutulmasının sebebi klinikler arası fiyat farklılıklarının da hesaplamaya dahil edilmesidir. Aynı zamanda Diş Teli Fiyatları Konya bu olasılıklarla birlikte tedavi sürecinin nasıl gelişeceğine ve hastanın gösterdiği özveriye de bağlıdır. Tedavi süreci en az 6 ay en fazla 2,5 yıl sürebilir.

Yorum yapın