Ortodontik Tedavi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Ortodontik tedaviler genellikle ağızdaki maloklüzyon veya hiza bozukluğunu düzeltmek için kullanılır. Overbite veya underbite olarak da adlandırılan maloklüzyon, üst ön dişlerin üst çenedeki alt dişlerin üzerine çıkmasıyla oluşur. Açık kapanış, alt ön dişlerin üst ön dişlerin üzerine çıkmasıdır. Aşırı ısırma, çenelerin rahatsız veya ağrılı olmasına neden olarak yemek yemeyi ve konuşmayı zorlaştırabilir. Ortodontik tedavi, maloklüzyonu düzeltebilir ve hastalara kendinden emin bir gülümseme sağlayabilir.

Ortodontik Tedaviler
Ortodontik Tedaviler

En yaygın ortodontik prosedürlerden biri diş telleri olmaktadır. Şeffaf braketler, görünmez braketler ve lingual braketler gibi farklı formlarda olan braketler, dişleri yerinde tutmak için dişlere takılır. Hastaların diş tellerini tercih etmesinin ciddi bir diş yaralanmasından sonra dişlerin düzeltilmesi, çenedeki azı dişlerinin iyileşme süresi ve kozmetik faydalar gibi birçok nedeni vardır. Diş telleri, hastanın ilerlemesinin ne kadar hızlı olabileceğine bağlı olarak tipik olarak bir ila iki yıl giyilir. Diş teli takmanın verdiği rahatsızlığı azaltmak isteyen hastaların Invisalign, Bracesign veya Clearflex gibi özel cihazları olan bir ortodontist bulmaları gerekir.

Ortodonti Tedavileri Avantajları

Ortodonti tedavileri ile dişlerinizi düzleştirmenin avantajları, herhangi bir invaziv cerrahiye gerek kalmadan ağrıyı kesmesi ve daha uzun süre güzel bir gülüşe sahip olmanızı sağlamasıdır. Çoğu ortodontist, maloklüzyonu düzeltmek için lastik bantlar, baskı plakaları ve braketler gibi manuel aletler kullanır. Ayrıca diş telleri, yapıştırma ajanları, tutucular ve Invisalign gibi aletler de kullanırlar. Bu cihazlar, yumuşak ve kademeli basınçlar uygulayarak dişlerin düzeltilmesine yardımcı olur. Sadece ortodontistinizin talimatlarına uyarak güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Yetişkinler tarafından kullanılan diş telleri genellikle ortodontistlerine prosedürü uygulayan yetişkinler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bir ortodontist yardımı olmadan dişlerini düzelten yetişkinler, dişlerini düzleştirmeye diş teli takarken gösterdikleri özeni gösterirlerse yine de harika sonuçlar alabilirler. Erişkinlerde kullanılan en yaygın ortodontik tedavi Invisalign’dır. Bunun nedeni, Invisalign’ın uygun fiyatlı ve oldukça etkili olmasıdır. Bir Invisalign ortodontisti, diş teli maliyetinin çok altında kolayca kurulabilir.

Ortodontik Tedavi Gerektiren Durumlar

Yetişkinlerin dişlerini estetik nedenler dışında düzleştirmeyi düşünmelerinin temel nedeni, minimal komplikasyonla düz bir gülümseme istemeleridir. Ortodonti tedavileri ile dişleri düzleştirmenin temel faydalarından biri dişlerin daha uzun süre sağlam ve sağlıklı kalmasıdır. Çapraşık dişler, diş eti hastalığı, diş çürümesi ve hatta diş kaybı gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Çapraşık dişler, dişlerin yanlış hizalanması nedeniyle kişinin geniş bir şekilde gülümsemesini de engeller. İnsanlara kendinden emin, daha düz bir gülümseme veren dişleri düzleştirerek tüm bu komplikasyonlardan kaçınılabilir.

Kusursuz bir gülümsemeye ulaşmak için birçok seçenek mevcuttur. Yetişkinler için ortodontik tedavi ararken, bir hastanın eğri veya açık kapanışın ciddiyetine bağlı olarak farklı prosedürlerden geçmek isteyebileceğini unutmayın. Çarpık dişler Invisalign gibi apareyler kullanılarak düzeltilebilir veya geleneksel diş telleri gibi cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir. Hangi seçeneğin sizin için doğru olduğuna karar verirken, her yöntemin artılarını ve eksilerini tartışmak için ortodontistinizle konuşun.

Yorum yapın