Diş Muayenesi Konya - Muayenehane - Oral Diagnoz

Konya Diş Muayenesi & Muayenehanesi Nedir?

Konya diş muayenesi ; diş, diş etleri veya herhangi bir ağız içi probleminin diş hekimleri tarafından muayene edilip, gerekli tetkikler sonucu kontrol edilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Başka bir deyişle, ağız ve diş bakımının belirli periyotlarla kontrol ve tedavi edilmesidir. Sindirimin başladığı yer ağızdır. Bu sebeple sindirimin ilk başladığı yerin bakımına, hijyenine ve rutin kontrollerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Düzenli diş muayenesinin yapılmaması halinde diş ve diş etlerinde çeşitli bakteri ve virüslerden kaynaklı diş hastalıkları yaşanabilir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde, diş kayıplarına yol açabilir.

diş muayenesi konya
diş muayenesi konya

Konya Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Genel muayene sıklığı diş hekimleri tarafından 6 ay olarak belirlenmiştir. Fakat insanların çoğu genelde ağız içinde herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmedikleri takdirde diş muayenesine gitmeyi tercih etmezler. Bu yüzden uzman diş hekimlerinin tavsiyesini dinleyerek, en az 6 ayda bir diş kontrollerinizi yaptırmak sonradan oluşabilecek sorunlardan korunmanızı sağlayacaktır.

Konya diş muayenesi sadece yetişkinlerde önemli bir konu olmamakla beraber çocuklarda da çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çocuklarda 6-7 yaşlardan sonra ana yani halk arasında ki tabiri ile süt dişleri çıkmaya başlar. Bu dişlerin erken yaşlarda bakımı oldukça önemlidir, bu yaşlarda düzenli diş kontrolünün sağlanması ve çocuğa bunu öğretmek sonradan oluşacak durumları büyük ölçüde önlemektedir. Çocukların ana dişleri şeker tüketimi fazla olduğunda daha çabuk çürümeye meyillidir. Bunun olmaması için, dişlerini gün içinde fırçalamak, düzenli bakımı öğretmek, ağız ve diş bakımının önemini aşılamak gereklidir.

İnsanların büyük bir bölümü diş hekimi korkusuna sahiptir. Çoğunluğu bunu dile getirmese de aslında diş hekimine düzenli gidilmemesinin altında bu sebep yatmaktadır. Basit bir muayenenin bile korkutucu olduğunu düşünen insanlar oldukça fazladır. Bu tarz korkuları olan insanların aslında diş muayenesinin sanıldığı kadar ağrılı veya sancılı bir süreç olmadığını kabul etmesi teşhis ve tedavilerin zamanında yapılmasını sağlar. Diş hastalıkları tedavisi genelde lokal anestezi altında olduğundan herhangi bir acı hissetmeniz mümkün değildir. Yapılan muayene esnasında genellikle ağız içinde herhangi bir kanama olmaz.

Diş sorunlarınız için şimdi iletişime geçin

Oral Diagnoz (Konya Diş Muayenesi) Nedir?

Bir diş hekimine gittiğinizde, dişinize ait ilk tetkiklerin yapılması işlemine oral diagnoz denir. Dişiniz için çekilen röntgenlerin incelenmesi, herhangi bir diş veya diş eti rahatsızlığınız var ise buna uygun tedavi planlaması ve tetkik sürecidir. Basit olarak tanımlamak gerekirse; diş hekimin hastaya uyguladığı hastalığı tanımlamak adına çekilen röntgenler yardımıyla yapılan ilk muayenedir.

Radyoloji kliniğine giderek hastaların radyografi çektirmesi, oral diagnoz için gerekli bir işlemdir. Bunu yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus hastanın kronik bir rahatsızlığının olup olmadığının öğrenilmesidir, bunun nedeni hastanın muayene sonrasında herhangi bir zorluk veya rahatsızlık yaşamaması şeklinde açıklanabilir.

Diş Muayenesi Randevu Formu