Kategoriler
Faydalı Gönderiler Konya İmplant Tedavisi

Diş Kaplama İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş kaplama işlemi artık tedavisi mümkün olmayan ve kurtarılmayacak boyutta çürüğe sahip dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Birbirinden farklı malzemelerden faydalanılarak uygulandığından dolayı farklı türleri bulunmaktadır. Dişlerin kaplanmasında kullanılan en eski malzemelerden birisi metal destekli kaplamalardır. Bu kaplamalar içerisinde metal olduğundan ve renk olarak da diş etinden oldukça farklı olduğundan dolayı günümüzde artık kullanılmamaktadır. Estetik duruş ve dışardan daha az belirgin duran malzemeler ile yapılan kaplamalar daha çok tercih edilmektedir. Bu uygulamalar yapılırken doktor kontrolünde ve izninde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde olumsuz durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Günümüzde kaplama işlemler zirkonyum ve porselen başta olmak üzere pek çok kaliteli malzeme ile gerçekleştirilmektedir.

Diş Kaplama İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş kaplama işlemi oldukça kısa süren ve hastaların canını yakmayan bir işlemdir. Fakat yapılan işlem sonrasında uzun ömürlü bir kullanım için birtakım durumlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Aşırı sıcak yiyecek ve içecekler kaplamaya zarar vermekte zamanla aşındırmaktadır. Bu nedenle kaplama sonrasında bir süre aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Kaplama işlemi sonrası ağız sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde ağız içerisi enfeksiyon kaparak olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Kaplama sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise aşırı soğuk yiyecek ve içecek tüketimidir. Kaplama ile ilgili sorun yaşanmaması için soğuk ürünlerden kaçınılması son derece önemlidir.

Diş Kaplama Uygulamasının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Konya diş kaplama işlemi diş sağlığına fayda sağlayan bir uygulamadır. Uygulandığı dişlere yüksek dayanıklılık sağlamaktadır. Böylece kaplanan diş kolayca kırılmamaktadır. Uygulaması esnasında kullanılan malzemenin niteliğine göre dışardan belirgin bir işlem değildir. Yani estetik açıdan son derece hoş bir görünüm sunmaktadır. Dişin üzeri kaplandığından dolayı diş kaybını büyük oranda engellemektedir. Diş implant tedavilerinde üst yapı olarak kullanılarak diş hekimine kolaylık sağlamaktadır. Dişlerin kırılmasını engellemektedir. Dişte oluşan şekil bozukluğunun fiziksel olarak belirginliğini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kanal tedavisine maruz kalmış olan dişin kırılmasını engellemektedir. Dişe uygulanmış olan dolgunun herhangi bir nedene bağlı olarak hasar görmesi halinde onarılmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir