Bir diş hekiminin görevleri nelerdir ve sizi nasıl tedavi edebilir?

Diş hekimleri hastaların ağız, diş ve diş eti ile alakalı problemlerini teşhis ve tedavi eden meslek grubudur. Diş hekimi ağız ve diş sağlı için beslenme tavsiyelerinde bulunmaktadır. Diş hekimleri her yaş grubundan kişilerin ağız ve diş sağlığını inceler ve duruma göre tedavi uygular.

Diş hekimlerinin sorumlulukları şu şekildedir:

 1. Diş çürümelerini gidermek ve dolgu tedavisi yapmak.
 2. Çekilmesi gereken kırık ve benzeri dişleri çekmek.
 3. Isırma fonksiyonlarında sorun yaşayan hastalara tedaide bulunmak.
 4. Tedavi esnasında hastaların ağrı hissetmemesini sağlamak.
 5. Reçete yazmak.
 6. İmplant tedavisi gibi tedavilerde çene için uygun olan ekipmanları ölçüleri ile hastaya uygun hale getirmek.
 7. Hastalara diş bakımı ve diş için kullanılan mataryellerde bilgi sahibi yapmak.
 8. Personelleri denetlemek.
 9. Yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olmak.

Diş Hekimi Konya mesleğine sahip olabilmek için beş yıllık diş hekimliği eğitimi fakültesinden mezun olmak gerekmektedir.

Diş Hekimi görevleri nelerdir?

Diş hekimlerinin Türk diş hekimleri birliğince hazırlanan ücret tarifesine uyması gerekmektedir. Bu tarifenin üstündeki paraları hastalardan talep etmemeleri gerekmektedir. Bunu yanında diş hekimlerinin hastalara karşı unutmaması gereken sorumluluklar mevcuttur.

Diş Hekimi Görevleri
Diş Hekimi Görevleri

Diş hekimleri hastaların seçimlerine saygı göstermek zorundadır. Tedavi seçenekleri birden fazla ise bu seçenekler bilgiler hastaya aktarılmalıdır. Ayrıca şahsi iş tecrübelerine dayanaraktan hasatlara için hangi tedavinin daha uygun olabileceğini hastaya açıklamakla mükelleftir.

 • Hastalara verilen ilaçların ve hastalara uygulanana tedavilerin kayıtlarını almalıdır.
 • Pratikte kullanılan tüm tıbbi ekipman sterilize edilmelidir. Diğer hastalarda kullanılmadan önce tüm aletler temizlenmelidir, özellikle frezleri ve kavitronları sterilize edilmene diğer hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Temizliğe ve hijyene dikkat edilmelidir ve diş hekimleri her hastadan sonra ellerini cerrahi el dezenfektanı ile yıkamalıdır.
 • Hastaları diş bakımı konusunda bilgilendirmek de bütün diş hekimlerinin görevlerinden biridir.
 • Hasta, diğer diş hekimlerinden görüş isteme hakkına sahiptir. Her diş hekimi hastaların haklarına saygı göstermeli ve görüşlerini belirtmelidir.

  Konya diş hekimi, hastayı uygun fırçalama tekniği ve diş ipi hakkında bilgilendirmelidir. Sağlık Bakanlığı tarafından hasta ve yakınları için hazırlanmış resimli bir kitapçık sağlamalıdır.

Yorum yapın